Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-20 03:50:16

Crono5

1602523
Call me!
Skąd: Praszka/Opole
Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 96
WWW

HPV a inne nowotwory

HPV a inne nowotwory

przedruk z:
http://www.wsoctv.com/health/14978959/detail.html

Ludzki papillomawirus  (HPV). Wirusem tym można się zarazić przez kontakt seksualny.
Ponad 50% sexualnie aktywnych kobiet i mężczyzn jest narażona na infekcje. Wśród młodszego pokolenia zagrodzenie jest jeszcze wyższe. Raporty CDC donoszą że 40% osób z grupy wiekowej pomiędzy 14 a 19 rokiem życia oraz 50% w przedziale od 20 do 24 roku życia jest  zainfekowane tym wirusem.
Centers for Disease and Prevention (CDC) szacuje ze około 20 milionów jest zarażonych HPV. Co roku pojawia się około 6.2 miliona nowych przypadków. U niektórych infekcja objawi się jako brodawki. Lecz w wielu przypadkach nie ma żadnych widocznych śladów infekcji. U kobiet z HPV wzrasta ryzyko powstania dysplazja szyjki macicy (anormalne zmiany w komórkach szyjki macicy) a także nowotwór szyjki macicy. Rzeczywiście naukowcy szacują ze HPV został odkryty w ponad 90% przypadków nowotworów szyjki macicy. HPV był także łączony z  przypadkami wielu innych nowotworów rejonów genitalii, takich jak odbytu czy sromu. U mężczyzn, HPV jest łączony z nowotworem penisa.

Ryzyko wystąpienia drugiego nowotworu po nowotworze szyjki macicy

Rak szyjki macicy może zazwyczaj być wykryty poprzez rutynowe badanie PAP. Anomalyjne plamki wykryte u kobiet  mogą być śledzone dokładniej żeby się upewnić czy  infekcja się wycofuje i zmiany nie postępują. Jeśli jednak plamki PAP sugerują silne anomalie, biopsja może być wykonana żeby zbadać komórki w kierunku występowania nowotworu. W przypadkach wczesnego  wykrycia raka szyjki macicy 5 letnie przeżycia w wynoszą około 92%.

HPV i ryzyko wystąpienia innych nowotworow.

Kiedy HPV jest kojarzone z często występującym nowotworem szyjki macicy, badacze odkryli ślady łączące inne nowotwory z obecnością tego wirusa. Badanie wykryło DNA wirusa HPV w ponad 50% próbkach  nowotwór dróg oralnych i migdałków. Inne badania wykryły obecność DNA wirusa HPV w 75%  tkanek z nowotworu głowy i karku. Badacze sadza ze infekcja oralna HPV jest typowa infekcja przenoszona przez kontakty seksualne za pośrednictwem drogi oralno – genitalnej. Inne badania wykazały skojarzenie występowanie wirusa HPV z  próbkami nowotworu  pęcherza, płuca oraz skóry.

Lekarze pracujący w Johns Hopkins Hospital ostatnio badali pacjentów z nowotworami głowy oraz karku. Onkolog głowy i karku Maura Gillison, M.D mówi ze znaleźli oni unikatowe różnice pomiędzy pacjentami u których HPV był obecny wewnątrz guza, a tymi u których HPV nie występował. Po pierwsze ci u których znaleziono HPV byli młodsi w odróżnieniu od tych którzy nie posiadali HPV. Po drugie guzy skojarzone z HPV w badaniu mikroskopowym  miały rożne charakterystyki. Po trzecie pacjenci z HPV rzadziej palili i pili (dwa znane czynniki sprzyjające występowaniu nowotworów głowy i karku)

Następnie naukowcy porównali tych z nowotworami-HPV z ludźmi w tym samym wieku i tej samej płci bez nowotworu. Uczestnicy zostali przeanalizowani pod kątem behawioralnych czynników ryzyka. Pod uwagę została wzięta także ich dokumentacja medyczna. Kiedy wyniki zostały nałożone na siebie, naukowcy odkryli, ze najsilniejszy czynnik ryzyka  wystąpienia nowotworu karku i głowy  był u tych skojarzonych z HPV. Czynnikiem tym była ilość partnerów z którymi uprawiali seks oralny. Odkrycia były podobne zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Gillison mówi ze badania wykazały silny dowód na przekazywanie HPV droga oralno – genitalna oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu.


Przyszłe implikacje

Obecnie ponad 100 różnych typów HPV zostało zidentyfikowanych. Istnieje szczepionka (Gardasil®) zapobiegająca przed najbardziej złośliwymi formami HPV. Szczepionka ta jest obecnie rekomendowana i podawana kobieta w wieku od 11 do 26 roku życia. Pomimo to Camille Ragin, Ph.D., M.P.H., epidemiolog z the University of Pittsburgh Cancer Institute mówi ze HPV jest skojarzony z ryzykiem wystąpienia drugiego nowotworu, przez co może być silniejszy dowód na szersze użycie szczepionki – włączając w to chłopców i starsze kobiety.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora