samograj - 2008-08-27 19:20:10

Chirurgiczne usunięcie nowotworu nazywane jest resekcją. Możliwość takiego usunięcia części lub całości guza zależne jest od:
- jego lokalizacji (w niektórych przypadkach doatrcie do guza wiązałoby się z naruszeniem obszarów układu nerwowego zawiadujących podstawowymi czynnościami życiowymi i obarczone jest zbyt wielkim ryzykiem, by można było operować),
- ogólnego stanu pacjenta (musi on być wystarczająco dobry, by np. znieść znieczulenie całkowite),
- zaawansowania choroby (zbyt wielki, naciekający znaczny obszar guz lub ich większa ilość mogą być niemożliwe do usunięcia).

Zabieg wiąże się zwykle z dłuższym pobytem w szpitalu, a także ryzykiem uszkodzeń mózgu i upośledzeń. Konieczne przed operacją badania to badania obrazowe (TK i MRI pozwalają dokładnie określić wielkość oraz położenie guza i zaplanować zabieg) oraz inne, np. związane z narkozą (np. sprawdza się wydolność organizmu i ewentualne uczulenia na leki, ponieważ narkoza zawsze wiąże się z ryzykiem). Wykonywane są one po przyjęciu pacjenta na oddział.

Celem interwencji chirurgicznej jest możliwie duże zmniejszenie masy nowotworu lub w miarę możliwości całkowite usunięcie guza, co stanowi podstawę do dalszego leczenia i zmniejsza nadmierne ciśnienie śródczaszkowe, będące przyczyną objawów (zaburzeń) neurologicznych (m.in. dla poprawy jakości życia chorego). Często nie daje się usunąć całości glejaka wielopostaciowego (dokonać resekcji całkowitej), ponieważ guz ten z natury nie jest otorbiony - nie można wyznaczyć jego wyraźnych granic. Zbiorcze zestawienia chorych po operacjach złośliwych glejaków oceniające zależność pomiędzy rozległością chirurgiczną a średnim czasem przeżycia pokazują, że radykalna resekcja nie jest decydującym czynnikiem wpływającym na średni czas przeżycia chorego.

Wycięta tkanka trafia do badania histopatologicznego, które pozwala ostatecznie stwierdzić rodzaj nowotworu. Na wyniki trzeba czekać około 14 dni. w krótkim czasie po zabiegu ponownie wykonuje się badania obrazowe (np. MRI), celem oceny wyników.

Należy zdać sobie sprawę, że pewien czas po operacji jest konieczny do powrotu do sił. Zwykle następuje to w ciągu od kilkunastu dni do kilku tygodni. Po operacji należy zwrócić szczególną uwagę na kontrolę ciśnienia krwi i unikanie stresu - oba te czynniki mogą wywołać niekorzystne zmiany w loży pooperacyjnej. Ryzyko to pozostaje na stałe.

Operacji można dokonywać kilkakrotnie, jeśli rokuje to szansę na postęp w leczeniu lub może poprawić komfort życia pacjenta.

Żródło:
http://www.glejak.pl/

noclegi ciechocinek kitashopxyz topbudxyz