samograj - 2008-09-10 01:03:50

http://img504.imageshack.us/img504/3407/neuro2ol8.jpg
  Gamma Knife pojawiając się w 1968 roku zrewolucjonizował sposób walki z wewnątrzczaszkowymi patologiami mózgu. Dzięki wykorzystaniu promieniowania gamma można przeprowadzać „operacje” bez otwierania czaszki pacjenta. Dzisiaj ta technika leczenia stosowana jest w ponad stu szpitalach i klinikach na całym świecie. Obecnie około 40000 pacjentów rocznie poddaje się terapii z wykorzystaniem Gamma Knife. 


Jak działa Gamma Knife?
http://img367.imageshack.us/img367/8886/knife2mk1.jpgWewnątrz urządzenia znajduje się 201 źródeł kobaltu-60 rozmieszczonych na powierzchni półkuli. Wiązki promieniowania przecinają się w jednym precyzyjnie określonym „ognisku” wewnątrz Gamma Knife'a. Średnica ogniska jest mniejsza niż 0.5 mm. Pojedyncza wiązka dostarcza bardzo małą dawkę i ma znikomy wpływ na tkankę znajdującą się na jej drodze. W ognisku natomiast, gdzie skupia się wiele wiązek, dawka sumaryczna jest na tyle duża by wywołać oczekiwany efekt terapeutyczny. Rozkład dawki w ognisku jest precyzyjnie określony, co pozwala na prowadzenie operacji w pobliżu wrażliwych struktur anatomicznych. Przesuwanie położenia izocentrum względem pacjenta realizowane jest poprzez odpowiednie poruszanie stołu terapeutycznego w 3 wymiarach.http://img183.imageshack.us/img183/553/knife3fs6.jpg
W celu zapewnienia najwyższej precyzji pozycjonowania pacjenta wykorzystuje się ramę stereotaktyczną (Leksell Stereotactic Frame). Stanowi ona punkt odniesienia dla układu współrzędnych wykorzystywanego podczas planowania i realizacji terapii. Jest kompatybilna ze wszystkimi modalnościami (CT, MRI, X-ray).
 


http://img353.imageshack.us/img353/5761/knife4ez8.jpg
Leksell GammaPlan

System planowania terapii Leksell GammaPlan jest specjalnie zaprojektowanym oprogramowaniem pozwalającym na efektywne wykorzystanie unikalnych cech urządzenia przy jednoczesnym obniżeniu dawki pochłoniętej przez tkankę otaczającą napromienianą zmianę. Został on opracowany przy współpracy tak fizyków jak również neurochirurgów. W wyniku tej kooperacji powstał wszechstronny i intuicyjny w swoim działaniu system planowania leczenia.

busy Hamburg wodomierze wrocław materace janpol finansowymilion.pl meble drewniane