Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-21 23:00:05

Crono5

1602523
Call me!
Skąd: Praszka/Opole
Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 96
WWW

Szczepionki, geny i nowe terapie - to coraz silniejszy oręż w walc

Szczepionki, geny i nowe terapie - to coraz silniejszy oręż w walce z rakiem

przedruk z:

http://tnij.org/wyborcza_nowinki_onkologia

Podczas zakończonego we wtorek zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawiono kilka nowatorskich pomysłów na skuteczniejszą niż dotychczas walkę z chorobami nowotworowymi.

Naukowcy z Duke University Medical Center i M.D. Anderson Cancer Center (USA) spróbowali np. leczyć za pomocą szczepionki jednego z najczęstszych i zarazem najzłośliwszych nowotworów mózgu - glejaka wielopostaciowego.

W eksperymencie udział wzięło 23 pacjentów. Części, oprócz standardowej chemioterapii, raz w miesiącu podawano szczepionkę wymierzoną w cząsteczkę białka - tzw. EGFRvIII. Nie ma go na normalnych k o m ó r k a ch, za to jest, i to w dużych ilościach, na k omórkach glejaka. Celem szczepionki było pobudzenie układu odpornościowego chorego do ataku na feralne białko, a co za tym idzie - na komórki nowotworowe.

Wyniki, jakie osiągnęli badacze, są bardzo obiecujące. - Ponaddwukrotnie udało nam się wydłużyć czas przeżycia chorych - z 14 do 33 miesięcy - mówił kierujący badaniami dr John Sampson. - To oczywiście tylko średnia. Mamy pacjentów, którzy żyją już cztery, pięć, a nawet sześć lat od rozpoczęcia leczenia - dodawał badacz.

Opisaną wyżej szczepionkę można zaliczyć do tzw. terapii celowanych - niszczących tylko złośliwe komórki, a nie działających na cały organizm, jak to się dzieje w klasycznej chemioterapii. W większości przypadków terapie celowane stosuje się (i testuje) dzisiaj jako jej uzupełnienie.

Inną drogą poszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, kierowani przez dr Dennisa Slamona. W swoim eksperymencie w ogóle zrezygnowali z chemioterapii.

Połowa ze 141 obserwowanych kobiet z rakiem piersi dostała lapatinib - nowoczesny środek hamujący podziały komórek nowotworowych (wkrótce zostanie zarejestrowany również w Europie). Drugiej połowie oprócz lapatinibu zalecono zażywanie także pazopanibu - eksperymentalnego leku hamującego powstawanie naczyń krwionośnych odżywiających guz nowotworowy i ułatwiających tworzenie się przerzutów.

Okazało się, że na terapię odpowiedziało znacznie więcej pacjentek leczonych kombinacją leków niż tylko jednym z nich. - Te wyniki to dowód na ogromny potencjał terapii celowanych. Najbardziej ekscytująca jest perspektywa, że sprawę nowotworu rozwiąże połknięcie dwóch pigułek raz na dzień - mówił podczas konferencji prasowej dr Slamon.

Z kolei naukowcy z Centrum Onkologii uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) opracowali skuteczny test zdolny wykryć materiał genetyczny krążących we krwi komórek raka płuc. Jak wiadomo, jednym z największych problemów związanych z tą chorobą jest zbyt późne jej diagnozowanie. Test genetyczny opracowany przez zespół Thomasa Zendera jest w stanie wykryć raka właśnie na wczesnym etapie rozwoju, co pomoże skuteczniej niż dotychczas walczyć z chorobą.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
weekend w spa Ciechocinek