Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-27 21:30:18

 samograj

Administrator

5574523
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 1035
WWW

Badanie histopatologiczne. Biopsja.

Badanie histopatologiczneJest to badanie pobranej próbki / tkanki nowotworowej ( za pomoca biopsji otwartej, kirowanej systemem orientacji przestrzennej lub zterootaktycznej oraz  śródoperacyjnie) w celu potwierdzenia diagnozy  opartej na badaniu MR, TK lub spectro MR.
Jest to jedyna metoda, która daje 100% pewności co do rodzaju nowotworu / błędy zdarzają się w 10% przypadków  - jedynie w odosobnionych przypadkach biopsja nie daje odpowiedzi na pytanie o typ nowotworu, np. gdy w pobranej tkance nie będzie komórek rakowych.
Badanie histopatologiczne pozwala określić rokowania oraz taktykę leczenia.

Oczekiwanie na wynik to około 14 dni.

Preparaty barwione
Preparaty barwione (wykonywane w tzw. trybie zwykłym) - tą techniką uzyskuje się najlepszą jakość preparatu histopatologicznego. Dzieje się to kosztem czasu potrzebnego do przygotowania preparatów - kilka dni. Jednak tak przygotowany preparat histopatologiczny pozwala na łatwiejsze i dokładniejsze odróżnienie poszczególnych elemetów komórkowych czy tkankowych. Niekiedy, dla uzyskania dodatkowych informacji, pobrany materiał do badania poddaje się dodatkowym technikom laboratoryjnym np. immunohistochemicznej. Może to wydłużać czas przygotowania preparatu.

Preparaty mrożone
Preparaty mrożone (wykonywane w tzw. trybie doraźnym, intra, badanie śródoperacyjne) - przygotowanie preparatów tkankowych w ten sposób, pozwala na postawienie diagnozy w ciągu kilku minut od chwili pobrania materiału. Odbywa się to jednak kosztem jakości preparatu, którego ocena jest trudniejsza aniżeli preparatu barwionego. Stąd, w przypadku takich nowotworów jak chłoniak, czerniak, mięsak, trudnych do oceny śródoperacyjnej (podczas zabiegu operacyjnego), jak i w każdym innym wątpliwym przypadku, ostateczną odpowiedź co do charakteru guza otrzymuje się po wykonaniu badań w tzw. trybie zwykłym.

Biopsja


Wykonuje się biopsje tzw. chirurgiczne i stereotaktyczne. Biopsje stereotaktyczne polegają na tym, że w trakcie operacji wykonuje się badanie głowy, wymierza dokładnie położenie guza, i poprzez nawiercony otwór w czaszce wprowadza się specjalną igłę i pobiera przez nią wycinki guza. Biopsja chirurgiczna polega na tym, że wykonuje się większe otwarcie czaszki, szuka guza i pobiera wycinki pod kontrolą wzroku. Tego typu tzw. otwarta biopsja jest stosunkowo dużym "urazem" dla chorego i w nowoczesnej neurochirurgii jest już zaniechana. Nowością w tej dziedzinie są biopsje wspomagane aparatem do neuronawigacji. Aparat na bieżąco śledzi położenie narzędzi względem głowy pacjenta i neurochirurg może się kierować jakby dodatkowym zmysłem, widząc na ekranie monitora miejsce w głowie chorego, w którym znajduje się igła biopsyjna.


pozdrawiam, samograj 
Jeżeli nie znasz ojca choroby, pamiętaj, że jej matką jest zła dieta.

http://img118.imageshack.us/img118/4660/70793357ye1.jpg http://img300.imageshack.us/img300/7097/bannerpiesportretymalyia4.jpg http://img398.imageshack.us/img398/5507/ogarpolskimg6.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
busy Hamburg wodomierze wrocław materace janpol finansowymilion.pl meble drewniane