Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-27 21:45:55

 samograj

Administrator

5574523
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 1035
WWW

Badanie krwi.

Badanie krwi



Komórki nowotworu, w trakcie ich życia lub w rezultacie rozpadu, wytwarzają charakterystyczne dla siebie substancje i wydzielają je do płynów ustrojowych - wykrywając ich obecność lub zwiększone w stosunku do normalnego stężenie we krwi obwodowej można stwierdzić istnienie nowotworu. Są to tzw. markery nowotworowe. Zaliczamy tu antygeny, białka, hormony, enzymy i szereg innych. Pod względem chemicznym są to m.in. glikolipidy, glikoproteiny, lipoproteidy.

Na podstawie stężenia owych substancji można określić masę i ilość komórek nowotworowych. Każdy typ nowotworu ma swoją charakterystyczną substancję, a nawet każdy narząd, w którym rozwija się choroba nowotworowa, ma swój określony marker. Badając rodzaj i stężenie markerów można więc określić, jaki jest stopień zaawansowania choroby, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia oraz gdzie znajdują się jego ogniska. Np. dla glejaka wielopostaciowego charakterystyczny jest marker S100 (jego norma we krwi to < 0.12 ug/l).

Badaniu markerów nie można jednak ufać w 100%. Oznaczanie markerów nowotworowych w płynach ustrojowych służy głównie monitorowaniu leczenia i przebiegu choroby nowotworowej. Ten typ analiz nie może być stosowany jako test przesiewowy do wykrywania nowotworu.

W niektórych przypadkach pomocne może okazać się badanie OB (odczyn Biernackiego). Na podstawie pobranej z żyły próbki krwi określa się opadanie krwinek w surowicy - jest ono uzależnione od fizycznych i chemicznych własności krwi. Określane jest po jednej, a czasem i po dwóch godzinach. Norma to do 12-20 mm dla kobiet i do 8-15 mm dla mężczyzn (po 1 h).

Podwyższone OB wskazuje na nieprawidłowy stan organizmu, jest jednak tzw. badaniem nieswoistym - czyli nie można na jego podstawie określić, co jest przyczyną jego podwyższenia. Bardzo wysokie OB może wskazywać na istnienie w organizmie złośliwego nowotworu. Jeśli ktoś obawia się nawrotu glejaka, to znacznie podwyższone OB jest powodem do natychmiastowej kontroli.

żródło:
www.glejak.pl


pozdrawiam, samograj 
Jeżeli nie znasz ojca choroby, pamiętaj, że jej matką jest zła dieta.

http://img118.imageshack.us/img118/4660/70793357ye1.jpg http://img300.imageshack.us/img300/7097/bannerpiesportretymalyia4.jpg http://img398.imageshack.us/img398/5507/ogarpolskimg6.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
weekend w spa Ciechocinek