Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-09-03 09:06:50

Crono5

1602523
Call me!
Skąd: Praszka/Opole
Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 96
WWW

Palenie a parkinson

Na chorobę Parkinsona coraz częściej zapadają trzydziesto-czterdziestoletni ludzie. Naukowcy nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Być może jedną z przyczyn jest... rzucanie palenia

przedruk z:
http://wyborcza.pl/1,75476,5649722,Drza … 9-02-02-14

U Toma Isaacsa parkinsona zdiagnozowano w wieku 27 lat. Dziś dobiega do czterdziestki. Trzy lata temu porzucił nieźle płatną pracę szefa londyńskiej agencji nieruchomości i poświęcił się zbieraniu funduszy na walkę z ciężką chorobą, z jaką przyszło mu żyć. Przeszedł 7 tys. km wzdłuż brytyjskiego wybrzeża, wspiął się na najwyższe szczyty Anglii, Szkocji i Walii, pobiegł także w maratonie. Zebrał ponad 350 tys. funtów.

Niedawno wydał książkę "Shake Well Before Use" ["Wstrząśnij przed użyciem"], w której opisał, jak wygląda życie osoby chorej na parkinsona.

Od trzech lat Tom działa w zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Chorych na Parkinsona. W ubiegłym tygodniu przyjechał na spotkanie z dziennikarzami podczas europejskiego kongresu neurologicznego w Madrycie.

- Oto lista objawów mojej choroby - powiedział, pokazując kliszę, ma której wypisanych było 40 dolegliwości - 26 fizycznych, takich jak drżenie, napięcie mięśniowe, spowolnienie ruchów, kłopoty ze snem, problemy z połykaniem, zmęczenie, wysypki skórne, oraz 14 psychicznych - lęk, depresja, niepokój, utrata pewności siebie.

- Na szczęście nie mam tych wszystkich symptomów, ale niektóre widzicie gołym okiem, np. to, że ruszam bezwiednie głową - ciągnął Tom. - Naturalnie świetnie pamiętam dzień, w którym usłyszałem diagnozę (zapewniam was, że każdy z chorych pamięta ten moment). Jakiś czas później zapadłem jednak na kolejną nieuleczalną chorobę mózgu: "optymizm". Głęboko wierzę, że doczekam czasów, kiedy parkinsona da się lepiej leczyć niż dziś.

Czarne komórki w białym mózgu

- Sądzę, że optymizm Toma jest uzasadniony - oznajmił dziennikarzom prof. Fabrizio Stocchi, dyrektor Centrum Badawczego San Raffaele w Rzymie (prof. Stocchi był jednym z lekarzy zaangażowanych w leczenie Jana Pawła II. Mówi, że papież cierpiał na parkinsona ok. 15 lat. Przyczyną jego śmierci były jednak kłopoty oddechowe). - Twierdzę, że już za mniej więcej pięć lat będziemy w stanie znacznie skuteczniej pomagać pacjentom niż dziś - dodał Stocchi.

- Parkinson to choroba wielkich ludzi, w tym wielu dyktatorów - opowiadał profesor. Ho Chi Minh, Breżniew, Franco, Hitler - wszyscy oni doświadczyli parkinsona. Być może w jego powstawaniu ma jakiś udział silna osobowość chorego - tego, niestety, nie wiemy.

Wiemy natomiast świetnie, że to postępujące schorzenie mózgu ma swoje źródło w umieraniu komórek nerwowych wchodzących w skład tzw. substantia nigra (istota czarna). To jedyne czarne komórki w białym mózgu, szczególnie aktywne w produkcji dopaminy - substancji przekazującej informacje z jednej komórki nerwowej do drugiej. W mózgu osoby chorej na parkinsona zaczyna brakować dopaminy, sygnały nerwowe stają się słabsze, efektem może być cała wspomniana lista symptomów, z których najbardziej charakterystyczne to tzw. wielka triada - drżenie, napięcie mięśni i spowolnienie ruchów. Podobna destrukcja komórek nerwowych następuje na starość, jednak u chorych na parkinsona proces ten przebiega znacznie, znacznie szybciej.

Na chorobę Parkinsona zapada co setna osoba powyżej 60. roku życia. Liczba pacjentów w pięciu największych krajach Unii Europejskiej sięga 1,2 mln, w Polsce - niespełna 65 tys. Ta liczba stale rośnie z dwóch przyczyn. Po pierwsze, nasze społeczeństwa się starzeją, po drugie, na parkinsona chorują coraz młodsi ludzie. Ocenia się, że ok. 10 proc. przypadków to pacjenci przed czterdziestką.

- Nie rozumiemy dziś dlaczego tak się dzieje - powiedział "Gazecie" prof. Stocchi. - Wiem, że narażę się na gromy, ale być jedną z przyczyn jest masowa rezygnacja z palenia papierosów - dodał profesor. - Proszę dopisać, że nikogo nie namawiam do palenia, które szkodzi na 500 sposobów, sam zresztą jestem niepalący, ale mamy podstawy sądzić, że nikotyna, obok kofeiny, zielonej herbaty i pomidorów działa ochronnie na komórki czarnej substancji.

Skromne marzenia chorych

Choroba Parkinsona jest bardzo ciężkim doświadczeniem dla pacjentów, ale jako taka nie skraca dziś życia. Dawniej, kiedy nie stosowano podstawowego leku (prekursora dopaminy - lewodopy), chorzy po postawieniu diagnozy żyli średnio ok. dziewięciu lat.

Dziś statystyki są znacznie bardziej optymistyczne. Leczenie, choć wciąż polegające na usuwaniu skutków, a nie wpływaniu na samą przyczynę choroby, jest coraz lepsze. Pacjenci mają do dyspozycji spory arsenał środków, stosuje się pompy podające lewodopę, plastry. Niektórym chorym (także w Polsce) wszczepia się do mózgu elektrody, które pobudzają komórki nerwowe, a tym samym uspokajają drżące ciało.

- Największe nadzieje, choć jeszcze nie na dziś, lecz jutro-pojutrze, wiążę z terapią genową - mówi prof. Stocchi. Jesienią 2007 r. Amerykanie przeprowadzili dość udaną próbę leczenia 12 pacjentów za pomocą wszczepiania do mózgu wirusa zawierającego pewien ludzki gen. Produkowane na jego bazie białko poprawiło funkcjonowanie chorych, szczególnie jeśli terapię ciągnięto przez pół roku.

Na zjeździe w Madrycie poinformowano, że być może jeden ze stosowanych już leków (rasagilina) nie tylko łagodzi objawy, ale we wczesnej fazie choroby działa też ochronnie na komórki nerwowe, a więc spowalnia postęp parkinsona. Międzynarodowe badanie prowadzone pod kierunkiem prof. Oliviera Rascola z Uniwersyteckiego Szpitala w Tuluzie we Francji objęło ponad tysiąc pacjentów. Naukowcy wykazali, że ci chorzy, którzy dostali lek zaraz po postawieniu diagnozy, po półtora roku później byli w lepszej formie, niż ci, którzy zaczęli go brać dziewięć miesięcy później.

- Być może to początek nowej ery w leczeniu parkinsona - ekscytował się prof. Stocchi. - Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca - mówili jednak inni. Lekarze przyznają, że upłynie 10, a nawet 15 lat, zanim będą mieli pewność co do trwałych korzyści z wczesnego podawania rasagiliny.

Zanim uda się spełnić marzenia Toma Isaacsa i tysięcy innych chorych, warto pamiętać, że ich życie naznaczone jest stałą walką i cierpieniem. Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Parkinsona namówiło ponad 3 tys. pacjentów z 31 europejskich krajów, by wypełnili kwestionariusz na temat ich codziennych kłopotów, pragnień i lęków. Okazuje się, że dwie trzecie przez całą dobę czuje, że mimo zażywania leków nie ma kontroli nad swym ciałem, trzy czwarte ma kłopoty z funkcjonowaniem za dnia, 60 proc. boryka się z utrzymaniem równowagi, ponad połowie trudność sprawiają mycie się i ubieranie, a ponad jednej trzeciej jedzenie i picie.

Marzenia chorych są naprawdę skromne. Najbardziej zależy im na zwykłych codziennych sprawach. Na tym, żeby czuli się mniej zmęczeni i mogli lepiej spać w nocy. A także na tym, żebyśmy my - zdrowi - postrzegali ich jak normalnych ludzi. Wielu z nas myli parkinsona z alzheimerem, sądzi, że obie choroby tak samo upośledzają umysłowo. Tymczasem w parkinsonie nie więcej jak 30-40 proc. chorych ma kłopoty poznawcze, nie mają one jednak charakteru demencji tak jak w chorobie Alzheimera.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ciechocinek restauracje DG House Wrocław taśmy led producent BoĂŽte de vitesses automatique Mini fizjoterapia ursus