Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-20 14:04:53

Crono5

1602523
Call me!
Skąd: Praszka/Opole
Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 96
WWW

Wieczne życie dla każdego?

Wieczne życie dla każdego?

przedruk z:
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,49 … 2-20-02-06


Nanotechnologia zrewolucjonizuje medycynę i da nam nieśmiertelność. Kiedy? Już pod koniec trzeciej dekady tego stulecia - prognozuje Ray Kurzweil, wielki amerykański wynalazca i wizjoner


http://bi.gazeta.pl/im/6/4943/z4943606X.jpg
Ta wizualizacja przedstawia nanoroboty naprawiające uszkodzone komórki w ludzkim mózgu. To science fiction czy realna przyszłość medycyny? Ray Kurzweil zdecydowanie przekonuje, że to drugie


Świat się martwi, jak długo jeszcze starczy wody pitnej, paliw kopalnych, zasobów naturalnych. Kurzweil tryska optymizmem: - Woda? Jest jej mnóstwo, tyle że jest brudna, zasolona lub głęboko pod ziemią. Paliwa? Jeśli ujarzmimy jedną dziesięciotysięczną część energii, którą codziennie dostarcza Słońce, zaspokoimy potrzeby całego świata. Postęp technologii jest w stanie rozwiązać te i inne problemy ludzkości - mówił wynalazca podczas zakończonego w poniedziałek w Bostonie kongresu Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki.

Uniwersalne prawo Moore'a

Na głosy, że przecież prędzej czy później dojdziemy do ściany, że postęp ma swoje granice, Kurzweil przecząco kiwa głową: - Od kiedy technologia wkroczyła w fazę informatyczną, przyspiesza i nic nie jest w stanie zatrzymać jej rozwoju. W stałych odstępach czasu podwaja swe możliwości. Prawo to sformułował Gordon Moore, współtwórca układów scalonych i prezes firmy Intel, który pierwszy zauważył, że od lat 60. ilość procesorów umieszczonych na jednym chipie podwaja się co 18 miesięcy.

Kurzweil zebrał dane, które dowodzą, że prawo Moore'a jest bardziej uniwersalne. Dotyczy nie tylko mocy obliczeniowej, ale także rozmiaru pamięci, ilości transmitowanych danych komputerowych, liczby połączeń telefonicznych, łączy internetowych, miniaturyzacji, kosztów elektroniki. Na dowód tego Kurzweil wyjmuje z kieszeni miniaturowy komputer i porównuje z najpotężniejszą maszyną IBM, którą zakupiła MIT, kiedy zaczynał tam studiować w 1967 r.: - Ma milion razy większą pamięć, jest sto tysięcy razy tańszy i tysiące razy szybszy.

Kiedy maszyny dorównają ludziom

Sceptycy uważają, że nie może być nieograniczonego wzrostu, że dobra passa musi się kiedyś kończyć, jak dla królików, które swego czasu rozmnażały się w Australii jak szalone i regularnie podwajały swą populację. - Jak pokazuje historia, technologie informatyczne przeskakiwały przez kolejne progi niemożliwego - odpowiada wynalazca.

W latach 50. w elektronice królowały lampy próżniowe, starano się je zmniejszać, ale dla wszystkich było oczywiste, że bez końca się tego robić nie da. Zastąpiły je tranzystory. Dziś podnoszą się głosy, że doszliśmy do granicy miniaturyzacji chipów. Dla Kurzweila oznacza to tylko tyle, że jesteśmy u progu kolejnego przełomu technologicznego. Jaki on będzie? - Szczegółów nie sposób przewidzieć, bo postępu nikt z góry nie planuje, jest wypadkową rywalizacji tysięcy zespołów i wynalazców z całego świata. Ale ja dowodzę, że trend jest całkowicie przewidywalny - mówi Kurzweil.

Jedna z jego prognoz mówi, że już w przyszłej dekadzie z naszych domów i biur znikną komputery, telewizory, komórki. Elektronika będzie niezauważalnie wkomponowana w nasze otoczenie, ubranie, a filmy i obrazy wyświetlane bezpośrednio na siatkówce oka. A na początku lat 30. tego wieku sztuczna inteligencja ma przewyższyć łączną inteligencję wszystkich ludzi na Ziemi. I co wtedy? Stanie się częścią nas - dzięki czemu zwielokrotnimy nasz potencjał. Homo sapiens przecież od zawsze przekraczał narzucone przez biologię granice.

Interwencje w skali nano

Prognozy Kurzweila można by traktować mało poważnie, gdyby nie to, że w przeszłości wielokrotnie wykazał się zmysłem przewidywania i był pionierem technologii, które zawojowały świat.

Jako nastolatek w połowie lat 60., kiedy komputery były jeszcze wielkości szafy, napisał jeden z pierwszych programów do komponowania muzyki. Tworzył też programy do rozpoznawania pisma i głosu, syntezatory mowy dla niewidomych czy komputerowe instrumenty muzyczne (m.in. we współpracy z muzykiem Steviem Wonderem). Z jego patentów korzystają dziś czołowe koncerny hi-tech, np. Xerox. Jest laureatem najwyższych amerykańskich wyróżnień za innowacje i wynalazki - m.in. wartej pół miliona dolarów nagrody Lemelsona-MIT, trafił do narodowej galerii sław, a z rąk prezydenta Clintona odebrał Narodowy Medal Technologii.

Najbardziej śmiałe i prowokacyjne z jego przewidywań dotyczą medycyny i biologii. Jego zdaniem te dziedziny wiedzy upodabniają się do technologii komputerowych. Poznanie ludzkiego genomu otworzyło drogę do programowania naszego rozwoju. - Geny to kod życia, a my uczymy się, jak nim manipulować - mówi. Zawartość światowych banków genów zwielokrotnia się co roku i w tym samym lawinowym tempie maleją koszty odczytywania genomów. Genetyka wkroczyła na zawrotną ścieżkę, którą pędzi elektronika. Według Kurzweila pod koniec trzeciej dekady tego wieku sztuczna inteligencja w połączeniu z nanotechnologią pozwoli dokonywać interwencji na poziomie komórkowym, przebudowywać i przeprogramowywać nasze ciała w dowolny sposób. Jednym słowem, biotechnologie mają umożliwić pokonanie trapiących nas chorób i powstrzymać starzenie się.

Ciało - rzecz tymczasowa

Kurzweil ma nadzieję, że sam też doczeka eliksiru nieśmiertelności (choć kilka dni temu skończył już 60. rok życia). Swoje zdrowie i kondycję traktuje jak jeszcze jedno laboratorium. Regularnie bada krew i metabolizm, stosuje restrykcyjną dietę, codziennie zażywa blisko 250 pigułek z witaminami i suplementami. - Reprogramuję moją biochemię. Zawsze tak atakowałem wszelkie problemy, że próbowałem i szukałem najlepszych rozwiązań.

Tu przerwał, by popić szklanką wody garść tabletek. Jak na 60-latka trzyma się wcale nieźle. Podobno testy - np. pojemności płuc czy pamięci - wskazują, że ma biologiczny wiek 40-latka. Zapytany, czy naprawdę wierzy w to, że ludzie będą mogli żyć dłużej niż uważane za nieprzekraczalną granicę 120 lat, tłumaczy: - Jeśli regularnie dbasz o swoje auto, wykonujesz przeglądy, wymieniasz zużyte części, to ono może jeździć bez końca. Powiesz, że ciała nie można porównywać do auta? Tylko na razie, dopóki nie zrozumiemy w pełni, jak działa. Ciało jest czymś tymczasowym, każdego miesiąca wymieniamy większość atomów naszego organizmu. To, co się liczy, to nie sama materia, ale wzór, który ona tworzy. Moim zdaniem ten wzór może trwać wiecznie, a przynajmniej tyle, ile będziemy chcieli.

Czy nie jest naiwny w swej wierze, że możliwy jest postęp bez granic i skutków ubocznych? - To oczywiste, że nowe technologie przyniosą nowe problemy, ale bilans zysków i strat będzie dodatni - odpowiada. - Biotechnologia w rękach terrorystów może np. służyć do stworzenia zabójczych wirusów. Ale jednocześnie dzięki niej będziemy w stanie bardzo szybko ustalić źródło choroby, rozszyfrować wirusa i znaleźć na niego remedium dosłownie w ciągu godzin. Myślę, że po prostu powstaną systemy szybkiego reagowania na chorobotwórcze drobnoustroje na wzór programów antywirusowych w naszych pecetach.

Kurzweil nie rozumie strachu przed negatywnymi efektami postępu. - Wraz z internetem narodziły się wirusy komputerowe czy wirtualni złodzieje. Ale przecież nikomu nie przychodzi do głowy wołać z tego powodu: hej, zamknijmy ten internet.



Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
wellness Ciechocinek sale na szkolenie kraków krowodrza seventopsxyz