Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-20 14:08:40

Crono5

1602523
Call me!
Skąd: Praszka/Opole
Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 96
WWW

Sposób na padaczkę?

Sposób na padaczkę?

przedruk z:
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,50 … 3-11-02-06

Polscy badacze wyjaśnili, jak dochodzi do rozwoju jednej z najczęstszych odmian padaczki - choroby, na którą cierpi 400 tys. Polaków i miliony ludzi na całym świecie



http://bi.gazeta.pl/im/6/5008/z5008606X.jpg
Fot. Science Photo Library

Mózg chorego na padaczkę (w pozytonowym tomografie emisyjnym) podczas jednego z ataków



Juliusz Cezar, Ludwik van Beethoven, Fiodor Dostojewski i wielu innych sławnych ludzi. Oprócz tego, że tak wyraźnie zapisali się na kartach historii, łączy ich coś jeszcze - wszyscy cierpieli na padaczkę zwaną też epilepsją, chorobą św. Walentego czy "chorobą bogów". Padaczka towarzyszyła ludzkości od zawsze - najstarsze wzmianki o niej pochodzą z Kodeksu Hammurabiego. Dziś, jak się szacuje, na padaczkę cierpi co setny mieszkaniec Ziemi, w tym ok. 400 tys. Polaków. W większości przypadków choroba ujawnia się w bardzo młodym wieku, jeszcze przed dwudziestką. Ale jej rozwój może przebiegać też w bardziej podstępny sposób. Jakiś uraz głowy u dziecka, gorączka, zapalenie opon - wydaje się, że wszystko jest już w porządku. Potem 20 lat spokoju i nagle, z reguły po trzydziestce, zaczynają się pojawiać pierwsze objawy epilepsji. Taki przebieg ma tzw. padaczka skroniowa dorosłych. Nie dość, że najczęstsza, to jeszcze przebiegająca najciężej i najtrudniejsza do leczenia. Aż u trzech czwartych takich pacjentów środki farmakologiczne zawodzą; pewnym wyjściem jest operacja mózgu i wycięcie jego fragmentu, ale wiąże się to z ryzykiem i ze skutkami ubocznymi. Dlatego tak ważne może stać się odkrycie naukowców z Polski, o którym donosi wczorajsze wydanie "Journal of Cell Biology". Badacze z Pracowni Neuromorfologii oraz Pracowni Neurobiologii Molekularnej warszawskiego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN opisali w nim mechanizm, który może leżeć u samych podstaw rozwoju epilepsji.

Niebezpieczeństwo czai się w otoczeniu

Atak epilepsji może w którymś momencie życia dotknąć każdego z nas. Dochodzi do niego, kiedy grupa komórek nerwowych w mózgu ulega nagłym i gwałtownym wyładowaniom bioelektrycznym. O padaczce mówimy wtedy, gdy napady takie zaczynają się powtarzać. W wielu przypadkach lekarzom nie udaje się ustalić, dlaczego właśnie ten konkretny człowiek zachorował na padaczkę. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o jej przyczyny naukowcy starają się prześledzić, co dzieje się w mózgu na poziomie molekularnym.

Dotychczas swoją uwagę kierowali na tzw. kanały jonowe i znajdujące się w nich białka odpowiedzialne za generowanie impulsów elektrycznych krążących po centralnym systemie nerwowym. Inną drogą poszedł zespół kierowany przez dr. Grzegorza Wilczyńskiego. Badacze z Instytutu im. Nenckiego zaczęli szukać przyczyny padaczki nie we wnętrzu komórek nerwowych, ale na zewnątrz, w ich bliskim otoczeniu. Właśnie tam udało się znaleźć tzw. białko MMP-9. Zdaniem Polaków to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w rozwoju epilepsji.

MMP-9 jest tzw. proteazą, czyli enzymem zdolnym do trawienia innych białek. Zespół dr. Wilczyńskiego wykrył, że MMP-9 w dużych ilościach znajduje się na synapsach, czyli w miejscach, gdzie bezpośrednio kontaktują się ze sobą poszczególne komórki nerwowe. - Najprawdopodobniej MMP-9 sprawia, że synapsy te zaczynają działać w nieprawidłowy sposób - mówi "Gazecie" dr Wilczyński

W pierwszej fazie badań naukowcy obserwowali mózgi myszy cierpiących na padaczkę skroniową. Okazało się, że obecne u nich białko MMP-9 jest wyjątkowo aktywne. W kolejnym eksperymencie wykorzystano również myszy, u których dzięki inżynierii genetycznej białko MMP- 9 miało wyraźny defekt uniemożliwiający mu normalne działanie. Pomimo stosowania bodźców, które z reguły bez problemu prowokowały u myszy ataki epilepsji, akurat te gryzonie były bardziej odporne na chorobę.

Kolejne doświadczenie przeprowadzono na szczurach, u których dla odmiany białka MMP-9 było wyjątkowo dużo. Okazało się, że dzięki temu gryzonie stały się wyjątkowo podatne na padaczkę i nawet stosunkowo słaby bodziec stymulował rozwój choroby.

Pomysł na profilaktykę

- Naszym zdaniem to bezsprzeczne dowody na to, że białko MMP-9 jest bardzo ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój padaczki płata skroniowego. Oczywiście na razie potwierdziliśmy to tylko u zwierząt. Ale biorąc pod uwagę, że MMP-9 jest obecne w mózgu wszystkich ssaków, można z dużą dozą prawdopodobieństwa podejrzewać, że również u ludzi odgrywa podobną rolę - mówi dr Wilczyński. Właśnie udowodnieniem tego zajmie się w następnej kolejności warszawski zespół.

Problemem może być uzyskanie materiału do badań. O eksperymentach na ludziach nie ma oczywiście mowy. Naukowcy chcą natomiast wykorzystać tkanki, jakie podczas operacji usuwa się z mózgów chorych na padaczkę ludzi. Innym podejściem jest analiza DNA u osób chorych w poszukiwaniu nieprawidłowości genu odpowiedzialnego za produkcję MMP-9 .

- Kluczowe będzie opracowanie środków zdolnych blokować to białko. Nie pomoże to niestety osobom już chorym na padaczkę, ale może stać się wspaniałą metodą profilaktyki. W przyszłości, gdy np. jakieś dziecko ulegnie urazowi czy jakiejś chorobie centralnego systemu nerwowego, podanie takiego środka skutecznie zabezpieczy go przed zachorowaniem na padaczkę w późniejszym czasie - podsumowuje Wilczyński.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ciechocinek wellness pakiety