Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadzieją na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany doświadczeń, wspierania się w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga będzie wspólna...", jak mówi JPII słowami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z szybkiej pomocy, pisząc o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chętni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele wątków pobocznych, towarzyszących chorobie nowotworowej...

Drogi Gościu, umacniaj swoją wiarę, nie trać nadziei i... kochaj z całych sił!!!
samograj

#1 2008-08-21 22:57:24

Crono5

1602523
Call me!
Skąd: Praszka/Opole
Zarejestrowany: 2008-08-20
Posty: 96
WWW

Tłuszcz wyleczy otyłość?

Naukowcy z USA znaleźli białko, które steruje produkcją dobrego tłuszczu w naszym organizmie. To odkrycie może dać lekarzom nową broń w walce z otyłością

przedruk z:
http://wyborcza.pl/1,75476,5610081,Tlus … 8-21-02-12


Tkanka tłuszczowa kojarzy się z tym, co zalega nam w zupełnie nieodpowiednich miejscach i czego z uporem staramy się pozbyć. To tzw. zła - biała (lub jak wolą niektórzy - żółta) tkanka tłuszczowa. Jest ona głównym magazynem energii, z którego organizm w razie potrzeby pobiera konieczne do życia kalorie. Problem w tym, że często zapełniamy ów magazyn w nadmiarze, co kończy się otyłością prowadzącą do nadciśnienia, miażdżycy i wielu innych groźnych chorób. Mało kto jednak wie, że istnieje również dobra - brązowa tkanka tłuszczowa. Ona w przeciwieństwie do białej pomaga w spalaniu kalorii i przetwarzaniu ich na ciepło. Najwięcej brązowej tkanki tłuszczowej mają noworodki i niemowlęta, bo to właśnie dla nich odpowiednia temperatura ciała jest sprawą kluczową (pewna część tej tkanki i komórki mogące dawać im początek są obecne również u dorosłych).

Brązowa tkanka tłuszczowa po raz pierwszy została opisana w 1551 r. przez szwedzkiego badacza Konrada Gessnera. Odkrył ją, choć nie końca zrozumiał, co to jest. "Ni to tłuszcz, ni to mięso" - określił ją w swojej pracy. Na wyjaśnienie odkrycia Szweda trzeba było czekać ponad 450 lat, aż do dzisiejszego wydania tygodnika "Nature". Dwa zespoły uczonych z USA dowodzą w nim, że brązowa tkanka tłuszczowa różni się od białej o wiele bardziej, niż można było podejrzewać, ma za to zaskakująco wiele wspólnego z mięśniami. Badacze znaleźli również odpowiedź na zasadnicze pytanie: skąd się bierze dobry tłuszcz?



Jesz i nie tyjesz

Autorem pierwszej pracy jest dr Yu-Hua Tseng z Centrum Diabetologii Joslina Uniwersytetu Harvarda. Tseng badała, co steruje produkcją brązowej tkanki tłuszczowej. Swoją uwagę skierowała na grupę białek biorących udział w powstawaniu kości - tzw. BMP-om. Nie był to wybór przypadkowy - z wcześniejszych badań wiadomo, że np. BMP2 i BMP4 pomagają w rozwoju komórek białego tłuszczu. Teraz okazało się, że inny przedstawiciel tej grupy - BMP7 - wspiera ten brązowy. Myszy, którym za pomocą specjalnie przygotowanych wirusów dostarczono BMP7, natychmiast zaczęły produkować duże ilości brązowego tłuszczu. Co więcej, gdy porównano te gryzonie ze zwykłymi zwierzętami, okazało się, że znacznie wolniej przybierają na wadze pomimo identycznych ilości pożywienia. - To dowód na to, że brązowy tłuszcz sprawnie spala kalorie - pisze Tseng.

Jakie może być praktyczne zastosowanie odkrycia? - Odpowiednia dieta i ćwiczenia wciąż pozostają najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów - uważa Tseng. - Jednakże dla ludzi, którzy mają silne genetyczne predyspozycje do tycia, może to nie wystarczyć. Nowe leki zwiększające spalanie kalorii przez brązowy tłuszcz - np. za pomocą BMP7 - mogą być dla tych osób optymalnym rozwiązaniem - wyjaśnia.


Mięsień - brat tłuszczu


Bruce Spiegelman z Dana-Farber Cancer Institute, również przy Uniwersytecie Harvarda, skupił się na innej kwestii - skąd w ogóle bierze się brązowa tkanka tłuszczowa. Wynik jego doświadczeń na myszach okazał się zaskakujący - brązowy tłuszcz ma zupełnie inne korzenie niż biały, a jego najbliższym krewnym jest tkanka mięśniowa.

Bezpośrednimi prekursorami dojrzałych komórek mięśniowych są tzw. mioblasty. Okazuje się jednak, że w pewnych warunkach mogą one również dawać początek brązowym komórkom tłuszczowym. Wszystko zależy od białka zwanego PRDM16. To ono jest przełącznikiem decydującym o tym, czy z mioblastu rozwinie się komórka mięśniowa, czy komórka brązowego tłuszczu. Gdy białka nie ma - powstaje ta pierwsza, gdy jest - druga.

Sposób na praktyczne zastosowanie odkrycia nasuwa się sam - podawać otyłym ludziom PRDM16, tak by zamieniać ich komórki mięśniowe w dobroczynny brązowy tłuszcz, który spali nadmiar kalorii. Nadzieje na opracowanie takich leków nie są bezpodstawne. Spiegelman wraz kolegami, podekscytowani wynikami swoich prac, postanowili "pobawić się" w laboratorium. Przeprowadzili na myszach kolejną serię eksperymentów. Gdy z brązowej tkanki tłuszczowej usuwali PRDM16, ta natychmiast zamieniała się w mięśnie. Gdy z kolei w mięśnie wstrzykiwali owo białko, równie szybko przekształcały się w brązowy tłuszcz.

Czy to wstęp do nowych terapii otyłości? - Na razie traktujemy te eksperymenty trochę jak laboratoryjne triki - śmieje się Spiegelman, ale przyznaje, że pomysł ma przyszłość. Zgadza się z nim prof. Barbara Cannon z uniwersytetu w Sztokholmie - wybitna specjalistka z zakresu biologii tkanki tłuszczowej. - Te dwa odkrycia to bez wątpienia ważny krok na drodze do wykorzystania brązowego tłuszczu w walce z epidemią otyłości - pisze w specjalnym komentarzu na łamach "Nature".

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://szamboczerwionka.pl/ hotele w Ciechocinku fizjoterapeuta ursus